You are here
Home > ITF >

1099 torna egy évben, 14,5 millió dollárért

A Nemzetközi Tenisz Szövetség, az ITF saját honlapján foglalta össze a 2019-es szezont. Az újjászervezett tornákból egészen döbbenetes mennyiséget, összesen 1099 tornát rendeztek az előző évben, amelyből 543 volt férfi, 556 pedig női. Magyarországon, az EMMI támogatásának köszönhetően, 11 nemzetközi profi versenyt rendeztek az ITF Pro Tour keretében, amelyek során 839 ranglista pontot gyűjtöttünk. De nézzük a globális összefoglalót.

A férfiaknál 72, a nőknél 64 nemzet rendezett tornákat, és összesen 14,56 millió dollárt osztottak szét a feltörekvők között, amelyből a férfiak 9,175 millióval részesültek. A legsikeresebb a 29 éves holland játékos, Artantxa Rus lett, aki 2019-ben összesen 10 ITF-versenyt nyert meg, jelenleg a 89. helyen áll a WTA-ranglistán. Ennél többet, egy naptári évben korábban senkinek sem sikerült nyerni. A holland hölgy a tízből nyolcszor W25-ös tornán lett első. Természetesen Ausztráliában tartózkodik, a hobarti tornán nem jutott a főtáblára, az Australian Openen ott van, a lengyel Magda Linette ellen kezd majd, nem esélytelenül.

Nem csak Rus dominált a tavalyi évben. Meglepő adat, de az egyiptomi Mayar Sherif 26 egymás utáni meccsen nem talált legyőzőre április 30. és július 2-a között. Megnyerte a kairói, majd kétszer a tabarkai W15-ös tornát, ez után pedig a madridi W25-ön lett első. A sorozata Biellában szakadt meg, ott is a döntőben, 61 63-ra szenvedett vereséget az ukrán Katarina Zavatskától. A férfiaknál a szintén egyiptomi Karim-Mohamed Maamoun tartja a hasonló rekordot 2019-ben. Ő 23 meccsen nem talált legyőzőre január 22. és szeptember 24. között.

Az előző szezonban 191 olyan teniszező volt, aki pályafutása első sikerét ünnepelhette valamelyik ITF Pro Tour versenyen. Közülük is kiemelkedik három játékos: Abigail Tere-Apisah (pápua-új-guineai), Sada Nahimana (burundi) és Colin Sinclair (észak-mariana-szigeteki). A három játékos először nyert hazájának bajnoki trófeát az ITF Pro Tourok történetében

A legmagasabb kategóriákban az orosz Vitalia Diatchenko volt a legjobb, három W60-ason is első tudott lenni. A tizenegy W80-ast más és más játékos nyerte, ahogy a 14 darab W100-ason is mindig más győztest avattak 2019-ben.

A férfiaknál – az egyeseket és a párosokat is figyelembe véve – a brazil Felipe Meligeni Alves volt a legeredményesebb, hiszen 14 címet gyűjtött be, ebből 3 egyes és 11 páros. A nőknél Rusnak csak 11 sikere volt (a már említett 10 egyes győzelemmel). A legtöbbet a mexikói Marcela Zacarías gyűjtötte be 5 egyes és 8 páros sikerrel.

A férfiaknál a franciák gyűjtötték a legtöbb első helyet 60 egyes és 54 páros sikerrel, második Argentína (48+42), a harmadik az Egyesült Államok (25+60). A nőknél az oroszok taroltak, 55 egyes és 74 páros sikerrel végeztek 2019 képzeletbeli dobogójának a legfelső fokán, az Egyesült Államokat (49+63) és Romániát (23+39) megelőzve.

Azért soroljuk fel 2019 magyar bajnokait, hiszen megérdemlik:

Nők: Gálfi Dalma (0+4), Lukács Vanda (2+1), Bondár Anna (1+2), Jani Réka-Luca (1+2), Nagy Adrienn (1+2), Stollár Fanny (0+1), Udvardy Panna (0+1), Drahota-Szabó Dorka (0+1).

Férfiak: Marozsán Fábián (1+5), Valkusz Máté (3+2), Nagy Péter (1+2), Borsos Gábor (0+2), Fajta Péter (0+1), Füle Mátyás (0+1), Madarász Gergely (0+1).