You are here
Home > ATP >

Thiem félelmetes, a világelsőt verve elődöntős Melbourne-ben

Nehéz szavakat találni, Dominic Thiem egészen fantasztikus meccsen, 4 óra 14 perc alatt 76(3) 76(4) 46 76(6)-ra legyőzte a világelső Rafael Nadalt, ezzel pályafutása során először jutott az Asutralian Open elődöntőjébe, ahol majd az a Sascha Zverev lesz az ellenfele, aki korábban Stanislas Wawrinkát győzte le. Szerda hajnalban Simona Halep és Garbine Muguruza is a legjobb négybe jutott. Babos Timi sorozatban harmadszor játszik AO-döntőt, most azzal a Hsieh/Strycova kettőssel, akiket a tavaly év végi, WTA Finalsben két sima szettben legyőztek. Itt van a melbourne-i torna 10. napjának összefoglalója.

Kezdjük rögtön a nap legfontosabb meccsével, ami nemrégen ért véget. Dominic Thiem ellentmondás nem tűrő játékával, néha a szerencsét is társul hívva győzte le négy szettben Rafael Nadalt. A spanyol 2009-ben tudott legutóbb nyerni Melbourne-ben, azóta négy döntőt is játszott, mindegyiket elveszített. Most nem fog. Thiem egészen zseniális játékkal őrölte fel ellenfelét. Az osztrákról eddig is tudni lehetett, hogy fantasztikus alapvonali játékos, de amiket néha művelt (például 162 km/h-s nyerő elütés), arra tényleg nehéz szavakat találni.

Lehetett volna egy fordulópontja a meccsnek, amikor a harmadik szettben, amikor Nadal 45-reől brékkel szépített, de a spanyol legutóbb 2007-ben, Wimbledonban tudott visszajönni kétszettes hátrányról, akkor Mikhail Youzhny ellen. Most sem sikerült neki. A döntő pillanatokban Thiem elképesztő higgadt tudott maradni. Erről íme egy remek statisztika is.

Ez volt a 14. meccsük, és Thiem ötödször tudott nyerni, Grand Slamen viszont öt vereség után először, ami az első AusOpen-elődöntőjét hozta a 26 éves, 5. kiemelt osztráknak, aki a jelen állás szerint a negyedik helyre jött fel a világranglistán, és akár még a csütörtökön pályára lépő Roger Federert is megelőzheti, ha a svájci kikap, Thiem pedig legyőzi Zverevet. Az utóbbi napokban az edzője, Thomas Musterrel való szakításával volt hangos a sajtó. Ezzel a győzelemmel most egész komoly választ küldött a benne kételkedőknek. Két nap múlva jöhet Zverev, aki ellen 6-2-re áll.

Alexander Zverev nagyon elengedte az első szettet, aztán kemény játékkal, 16 63 64 62-re nyert Stan Wawrinka ellen. Nagy dolgot vitt véghez, hiszen 10 év óta az első német, aki Grand Slamen a legjobb négybe jut.

Nehezen tudom megfogalmazni mekkora sikert jelent ez számomra. Az első, de remélem a sok közül az első. Megnyertem a World Tourt, ha eljutnék itt is a fináléba, az lenne életem legnagyobb napja. Szeretek nyerni. Nem nagyon voltam hozzászokva a korai kezdéshez, eddig esti meccseket játszottam, így kellett az idő, hogy hozzászokjak.

– mesélte a meccs után Zverev.

Zverev azt is bevallotta, hogy a 26 perc alatt véget ért első szett után már arra gondolt, hogy sima 0-3-mal mehet majd haza. Aztán keményen küzdött, onnantól már csak egy adogatást veszített, miközben ötször brékelt. Zverev a sajtótájékoztatóján kissé gúnyosan, de inkább viccesen annyit mondott a Nadal-Thiem meccsről, hogy a szállodai szobában, légkondi mellett az ágyból követi majd őket, és remélte hat órát fognak teniszezni. Annyira messze nem járt.

A nőknél Simona Halep érvényesítette a papírformát, és egy nagyon sima meccsen, 53 perc alatt intézte el Anett Kontaveitet 61 61-re. Az észt lány pályafutása során először jutott GS-torna negyeddöntőjébe, és elismerte, hogy ez nagyon nehéz volt. Számított a gyors, és erős játékra román ellenfelétől, de meglepte őt Halep agresszív játéka. Az első gémet még Kontaveit nyerte, a következő 11-et Halep.

Garbine Muguruza kétszer nyert Grand Slamet, egyszer a Roland Garroson, egyszer pedig Wimbledonban, de kemény pályán eddig komolyabb eredménye nem volt, hiszen 2012 óta az Australian Openen és a US Openen egyetlen negyeddöntő volt a legjobb eredménye. A tornán eddig kiválóan szerepelt, ezt a meccset pedig úgy nyerte meg, hogy ez volt az eddigi legkevésbé meggyőző játéka.

Talán Pavlyuchenkova tehetett a legjobban arról, hogy ez a meccs így alakult. Nyolc kettőshibája volt a meccsen, csak 14 százalékkal jöttek a második adogatásai, de az első is csak 64-gyel. Az első szettben három, a másodikban két adogatást vesztett el. Ráadásul az első játszmában éppen a szett ment el rajta. Hiába volt a spanyolnak 21 ki nem kényszerített hibája, nem tudott élni ezzel. Vannak ilyen napok. A női elődöntőben Ashleigh Barty-Sofia Kenin (egymás ellen 4-1) és Simona Halep-Garbine Muguruza (2-3) meccsek lesznek. Mindkettő csütörtök hajnalban.